Jak urządzić warsztat i pracownię?

07-03-2022

Warsztat i pracownia mogą zostać zorganizowane bez dużych nakładów finansowych oraz ogromnej przestrzeni. Kluczem do sukcesu jest kreatywne podejście, odpowiednie narzędzia i wolne pomieszczenie, które można przeznaczyć na pracownię.

Zatem, jak urządzić warsztat lub pracownię?


W artykule:  organizacja warsztatu i pracowniaranżacja przestrzeni roboczej - wybór pomieszczenia - właściwe oświetlenieporządek w warsztacie - podłoga w warsztacie - meble warsztatoweniezbędne wskazówki


Organizacja warsztatu i pracowni – jak to zrobić?

Decydując się na urządzenie warsztatu, wpierw należy zorganizować odpowiednia ilość miejsca na niezbędne narzędzia i sprzęt w celu ułatwienia pracy. Wyposażenie warsztatu należy umieścić w jednym miejscu, najlepiej z półkami, szafkami, wieszakami i ewentualnie praktycznymi haczykami pod sufitem.

Utrzymywanie porządku, korzystając z drewnianych i metalowych półek, na których można uporządkować wszystkie swoje rzeczy, zadbają o to, aby każdy materiał był zawsze pod ręką. Obok obszaru magazynowego powinien znajdować się obszar roboczy.

Przede wszystkim warsztat powinien mieć wygodny blat o odpowiednio dużych rozmiarach. Musi znajdować się w miejscu z dostępem do gniazdka elektrycznego, aby można było podłączyć urządzenia wymagające stałego podłączenia.

Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie, o którym większość osób urządzających warsztat, czy pracownię po prostu zapomina. Dzięki dobranemu oświetleniu można dokładniej wykonywać konkretną pracę.

Aranżując warsztat stolarski, czy samochodowy dobrym pomysłem jest zainstalowanie kaptura, który będzie zbierał nieznośny kurz.

Jeśli planowane jest wykonywanie prac na gorąco, na przykład spawania, zaleca się instalację odpowiedniej instalacji wentylacyjnej i należycie przestrzegać zasad wykonywania prac z gorącem w pomieszczeniu.

Porady dotyczące aranżacji przestrzeni roboczej

Wyposażając warsztat, nie należy zapominać o okresie zimowym, dbając, chociażby o odpowiednie ogrzanie pomieszczenia. Nawiasem mówiąc, przetrzymywane w cieple narzędzia i meble do warsztatów sprawują się o wiele lepiej, niż w niskich temperaturach. Wilgotność i zimno mogą prowadzić do pogorszenia ich kondycji.

Nie można zaniedbywać także apteczki znajdującej się w miejscu pracy. Należy ją umieścić w dostępny miejscu. Jeśli praca wykonywana jest z materiałami łatwopalnymi, warto zaopatrzyć się również w gaśnicę. Jakie inne kroki powinny zostać podjęte w organizacji warsztatu?

Wybór pomieszczenia – odpowiedni układ

Najlepiej byłoby, gdyby pracownia była umieszczona oddzielnie od przestrzeni życiowej. Odpowiednie do tego miejsca znajdziemy na poddaszu lub garażu z oknami i ogrzewaniem. Można także zbudować budynek własnymi rękami na działce.

Taka separacja pomaga dostroić się do pracy, jednakże zwyczajne oddzielne pomieszczenie także zda się na domowy warsztat.

W każdym warsztacie powinien znajdować się stół warsztatowy lub po prostu duży pulpit. Jeśli pozwala na to miejsce (odpowiednie rozmiary pracowni to minimum 6 m2, najlepiej 10 m2 i więcej), najwygodniej jest umieścić go na środku pomieszczenia, a wokół rozmieścić elementy do przechowywania narzędzi i sprzętu.

Ważne jest, aby zapewnić dogodne miejsce dla często używanych narzędzi ręcznych, budując dla nich stojaki w pobliżu stołu warsztatowego. W ciasnych warunkach wykorzystuje się dowolne wolne powierzchnie, półki i zawieszki naścienne, konstrukcje podwieszane, czy ramy nośne.

Właściwe oświetlenie - czym się kierować?

Szczególnie cenione jest naturalne światło. Duże okna to ważna zaleta warsztatu, ale oświetlenie powinno być mniej więcej takie samo przez cały dzień. W takich warunkach najrozsądniejszy jest wybór okien skierowanych na południową i wschodnią stronę lub wybór świetlówek LED z wygodnym połączeniem światła dziennego i sztucznego światła umieszczonego na suficie.

Jeśli w warsztacie znajduje się duży blat, na jego powierzchni również można zainstalować kolejne źródło światła, a na zawieszkach powiesić latarki czołowe, które przydają się przy pracach z bliska.

Stosowanie świetlówek innych niż LED nie jest zalecane z dwóch powodów:

  • Zniekształcają kolory, co może mieć krytyczne znaczenie przy dekorowaniu produktów
  • Tworzą efekt stroboskopowy, sprawiając, że szybko obracające się części stają się wizualnie nieruchome, powodując ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia sytuacji

Odpowiedni porządek w warsztacie – wentylacja i środki czystości

Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie wentylacji przelotowej (krzyżowej), więc jeśli to możliwe, rozsądnie jest umieścić stół warsztatowy między drzwiami a oknem. Jeśli praca związana jest z dużą ilością kurzu, rozpuszczalników lub innych substancji lotnych, taki typ wentylacji wraz z odpowiednią maską zapewnią doskonałą ochronę przed cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu.

Dbając o porządek w warsztacie, właściwe przechowywanie i pielęgnacja narzędzi ma tu kluczowe znaczenie. Stojaki na narzędzia i pojemniki do przechowania chronią je i pomagają w zadbaniu o porządek.

Należy także podzielić narzędzia i dodatkowe elementy w indywidualnych szafkach lub półkach związanych z przeznaczeniem konkretnych produktów. Wyraźnie oznaczone miejsca do przechowywania umożliwią szybkie znalezienie potrzebnych śrub, gwoździ, czy narzędzi.

Podłoga w warsztacie – posadzka, a bezpieczeństwo

Szczególną uwagę należy zwrócić na posadzkę w warsztacie, od której zależy nie tylko wygląd warsztatu, ale także bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu. Kamionka porcelanowa, płytki klinkierowe, czy kafelki podłogowe zdadzą się o wiele lepiej, niż wysłużone podłogi drewniane i betonowe.

Są w stanie wytrzymać duże obciążenia wytwarzane przez narzędzia i stoły warsztatowe, wpływ wszelkiego rodzaju agresywnych cieczy i oparów.

Warto zastanowić się także nad wyborem posadzki o właściwościach żaroodpornych, jeśli w warsztacie może dojść do ryzyka pożaru.

Dla pracowni krawieckiej, czy elektronicznej zdadzą się także posadzki drewniane, głównie ze względu na małe ryzyko wystąpienia pożaru, czy kontaktu z toksycznymi substancjami mogącymi zniszczyć podłogę.

Wybór mebli i ich rozmieszczenie

Decydując się na meble do warsztatu, należy wybrać materiały praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Mobilność w warsztacie jest także mile widziana. Jednak niektóre przedmioty lepiej przechowywać na solidnej podstawie.

Stoły warsztatowe, wszelkie tokarki, czy duże szafki na narzędzia powinny być na stałych fundamentach. Z kolei małe mobilne regaliki, czy krzesła warto, aby były mobilne. Dzięki temu najważniejsze elementy mogą być na swoim miejscu, gdy dodatkowe piły, wiertarki, czy śrubokręty można zdobyć, przesuwając do siebie regał.

By utrzymywać porządek, można skorzystać z drewnianych i metalowych półek, a także wieszaków i regałów na ścianę. Ilość półek, czy szafek dopasowywana jest pod indywidualne wymogi danego warsztatu, dlatego należy dokładnie przemyśleć powierzchnię warsztatu i jego możliwości magazynujące.

Regały i inne meble można przymocować w prosty sposób do ścian za pomocą wsporników z materiałów nierdzewnych, uchwytów, a także ram, które przetrzymają meble na swoim miejscu. Jest to niezwykle ważne podczas instalacji dużych stołów warsztatowych, czy ścianek, które powinny być oparte na konkretnej ramie – w tym wypadku ścianie.

Domowy warsztat – niezbędne wskazówki

  • Etykiety samoprzylepne pomagają szybko znaleźć odpowiednie przedmioty. Sprawią, że narzędzia będą posortowane według rodzaju i rozmiaru
  • Przed wyjściem i zakończeniem prac dobrze będzie posprzątać warsztat
  • Podzielenie warsztatu na obszary robocze i magazynowe jest słusznym rozwiązaniem. Lepiej posprzątać jedną część, niż próbować uporządkować całe pomieszczenie
  • Podczas korzystania ze sprzętu spawalniczego należy zadbać o to, aby wnętrze było wykonane z materiałów niepalnych
  • Podłoga z desek ze szczelinami spowoduje wiele niedogodności podczas pracy z drobnymi elementami
  • Odpowiednia ilość gniazdek i mebli dostosowanych do operowania ze sprzętem elektronicznym zda się w pracowniach z dużą ilością sprzętów AGD

Jak urządzić warsztat i pracownię? – wnioski

Wyposażenie warsztatu powinno być zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb i ilości pracy, jaka jest w nim wykonywana. Oprócz podstawowych narzędzi i akcesoriów, jak szlifierki, bezpieczniki, lutownice, czy tokarki wachlarz możliwości takiego obiektu jest bardzo szeroki.

Należy pamiętać o dokładnym przechowywaniu materiałów, odpowiedniej posadzce odpornej na silnie wibrujący sprzęt, a także wentylacji, umożliwiającej pracę w niezwykle dynamicznych warunkach. Jednym słowem przed wyposażeniem meblami i innym sprzętem pracowni, trzeba jasno zrozumieć jej przeznaczenie i funkcjonalność.

Polecane produkty